Teog Nakilleri Nasıl Yapılır

ndnd
Ağustos 8, 2017

Teog İlk Yerleştirme Nakilleri

Milli Eğitim Bakanlığı (Meb) verilerine göre, 173,083 kişi tercih yapmamış, tercih yapan öğrencilerin 935.241’i yapmış olduğu tercihlerinden birine yerleştirilmiştir. Yerleşme oranı ise % 91 olarak gerçekleşmiştir.

Bu oran oldukça başarılı bir oran olarak görünse de ilk 3 tercihine yerleşenlerin oranı bilinmediği için bu oranın başarı mı yoksa öğrencileri tedirgin etmeye devam eden bir  sonuç mu olduğunu anlamak mümkün değil.  Basit bir gözlemle bir çok öğrencinin yerleştiği liseden memnun olmadığı, bu yerleşmenin onu mutlu etmediği ve yeni arayışlara girdiği görülür. “İlk yerleştirme nakilleri” belki de öğrencilere bir yanıt olabilecek bir süreç olabilir.

Peki bu nakiller nasıl ve ne zaman yapılacak? Kimler yararlanabilecek? Nakillerde kaç tercih yapılabilinecek? Nakillerde yerleştirmeler nasıl yapılacak?

 
Nakiller Ne Zaman Yapılacak?

2017-2018 eğitim öğretim yılı ortaöğretim kurumları yerleştirme nakilleri için öğrenciler

  1. Nakil  14-18 Ağustos,
  2. Nakil 21-25 Ağustos ve
  3. Nakil 28 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde (saat 17.00’ye kadar)

Olmak üzere üç kez nakil buşvurusunda bulunabileceklerdir.

Burada şunu belirtmekte yarar var. 1. nakillerde büyük olasılıkla nakliniz gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle asıl önemli olan  2 ve 3. nakillerdir.

Teog İlk Yerleştirme Nakillerinde Kaç Tercih Yapabilirim?

Teog ilk yerleştirme nakillerinde en fazla 3 (üç) tercih yapabilirsiniz.

Nakil Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Nakil sonuçları son başvuru günü açıklanacaktır. Yani 18 Ağustos, 25 Ağustos ve 6 Eylül tarihlerinde nakil sonuçları duyurulacaktır.

Nakillerde Baraj Puan ve Boş Kontenjan Koşulu Var mı?

İlk yerleştirme nakillerinde baraj puanı ve boş kontenjan koşulu yoktur.  Baraj puanlar, son nakilden sonra oluşan puan olacaktır.

İlk Tercih Döneminde Tercih Yapmayanlar veya Açık Öğretim Kurumlarına Yerleştirilen Adaylar Nakil İsteğinde Bulunabilir mi?

Açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenciler istemeleri hâlinde yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabileceklerdir.

Nakil Başvurusu Nasıl Yapılacak?

İlk tercih döneminde olduğu gibi yapılan nakil tercihleri herhangi bir ortaokula onaylatılarak gerçekleştirilecektir.

Konu ile ilgili merak ettiklerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

YGS
12.03.2017

Üye OlŞifremi Unuttum