Okul Birinciliği Sıkça Sorulanlar

ndnd
Haziran 22, 2017

Daha önce okul birinciliği ile ilgili olarak  yayımlanan sayfamıza gelen soru ve yorumlarda görülen karmaşıklık nedeniyle daha derli toplu olması açısından bu yazı hazırlanmıştır.

Okul birinciliği konusu ile öğrencilerden yoğun olarak gelen sorulardan bazıları ve yanıtları aşağıda verilmiştir.

  1. Bu yıl okul birincisi oldum, gelecek yıl okul birinciliği hakkından yararlanabilir miyim?

Okul birinciliği kontenjanı sadece birinci olunan yıl için geçerlidir. Dolayısıyla okul birinciliği hakkınızı gelecek yıl kullanamazsınız.

  1. Yerleştirme yapılırken okul tüm tercihler değerlendirildikten sonra okul birinciliği değerlendirmesi mi yapılır?

Hayır. Yerleştirmede esas olan adayın en üst tercihine yerleştirilmesidir. Örneğin, 1. Tercihiniz normal puanlılarla değerlendirilir. Normal puanınız yetiyorsa, okul birinciliğine bakılmadın yerleştirilirsiniz. Normal puanınız yetmiyorsa, 2. Tercihe geçilmez. Okul birincileri için verilen kontenjanlar içinde okul birincileri arasında değerlendirmeye tabi tutulur. Yine yerleşemediyseniz 2. Tercihinize geçilerek aynı işlemler yapılır.

  1. Okul birinciliğini Ösym’ye kim bildirecek?

Okul birinciliği, okulunuz tarafından bildirilir. Ancak bu yıl getirilen bir uygulama ile adayların bilgilerini güncellemeleri istenmektedir.

  1. Nakil durumunda okul birinciliği nasıl belirlenir?

Konu yönetmeliğin ilgili maddesinde şu şekilde açıklanmaktadır. “..bütün derslerden başarılı olmasına rağmen stajını tamamlamayanlar, mezun olduğu ders yılının tamamını bulunduğu okulda okumayan öğrenciler okul birincisi olamaz.”

Yani, notu ne olursa olsun, son sınıfın tamamını bulunduğu okulda okumayanlar okul birincisi olamıyor.

  1. Okul birinciliği kontenjanına yerleşen adayla, normal puanla yerleşen aday arasında ne kadar puan farkı olur?

Bu soruya tam olarak yanıt vermek mümkün değil. İstenilen programa göre aradaki fark değişmektedir. Genellikle tercih edilen programın puanı yüksekse veya çok tercih edilen bir programsa, aradaki puan farkı 1-2 puana kadar düşmektedir.

Ancak bazı programlarda bu fark 100 puanın üzerindedir. Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne normal puanla yerleşen öğrenci ile okul birinciliği ile yerleşen öğrenci arasındaki puan farkı 70 iken, yine aynı üniversitenin tıp fakültesi için bu fark 1,8 dir.

  1. Normal puanla yerleşecek olan adaylar için getirilen kurallar okul birincilerini de kapsar mı?

Yerleştirme klavuzunda belirtilen tüm kurallar okul birincileri için de geçerlidir. Kurallar konusunda okul birincileri için tanınmış bir ayrıcalık yok.

  1. Okul birinciliği ön lisans programları için de geçerli mi?

Okul birinciliğine sağlanan avantajlar lisans programlarında olduğu gibi ön lisans programları için de geçerlidir.

Klavuzda okul birinciliği kontenjanı verilmişse, okul birincisi adaylar bu kontenjandan yararlanabilir.

YGS
12.03.2017

Üye OlŞifremi Unuttum